Вие четете...
Новини

България ще играе на Олимпиада!

Волейболистите от националния отбор на България се класираха за участие на Олимпиадата в Лондон 2012, след като победиха Египет с 3:1 в мач от 3-ия кръг на Олимпийската квалификация в София и спечелиха турнира. Близо 8 000 зрители приветстваха успеха на възпитаниците на Радостин Стойчев. Сред тях бе и президентът на България Росен Плевнелиев.

Двубоят България – Египет започна с превъзходство на националите, които поведоха с 3:0 след двойна блокада. Цветан Соколов направи 4:! с мощна атака. Отново Цветан Соколов с мощна атака по правата на единичен блок направи 5:2. Блокада на Виктор Йосифов и Андрей Жеков и 6:2. Нов блок, този път на Матей Казийски вдигна разликата на 5 точки при 7:2. Това накара наставникът на Египет Шериф Ел Шемерли да вземе прекъсване. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 след грешка в атаката на Египет. България поведе с 11:2. Ахмед Салех би сервис в мрежата за 12:3. Египет намали до 7:14 след пусната топка на Ахмед Абдала. Блок на Ахмед Абделлатиф и 8:14. Единичен блок на Тодор Алексиев срещу атака на Мохамед Бадави – 16:8. Технична атака на Цветан Соколов доведе до 17:10. Перфектна комбинация Андрей Жеков – Виктор Йосифов доведе до 19:12. Матей Казийски заби технично покрай блока за 20:12. Тодор Алексиев заби от зона 6 за 21:12. Матей Казийски изведе България до геймбол при 24:16. Теодор Тодоров заби последната точка в първата част с единичен блок за 25:16.
България поведе с 3:2 в началото на втората част. Матей Казийски направи 4:3 с фантастична атака от втора линия. Нова технична атака на Матей Казийски и 5:3. Цветан Соколов вкара топката между тройната египетска блокада и мрежата – 6:4. Контра атака на Матей Казийски и 7:4. Мохамед Бадави заби топката в мрежата от сервис и 8:4 за България при първото техническо прекъсване. Египет изравни при 9:9 след атака в аут на Тодор Алексиев. Цветан Соколов заби два поредпни аса за 13:10. Тук наставникът на Египет Шериф Ел Шемерли взе прекъсване. Цветан Соколов продължи с нов 3-ти пореден ас – 14:10. Перфектен пайп на Тодор Алексиев доведе резултата до 16:11 при второто техническо прекъсване. Матей Казийски направи 20:12 с технична игра по блока. Отново Матей Казийски доведе резултата до 21:14. Теодор Тодоров направи 22:16 с много технично китково отиграване. Матей Казийски заби ас – 23:16. Теодор Тодоров изведе България до геймбол при 24:17. България затвори гейма с 25:17 и по този начин се класира за участие на Олимпиадата в Лондон 2012.
В началото на 3-ата част Радостин Стойчев остави на игрището двамата братя близнаци Георги Братоев и Валентин Братоев. Египет успя да поведе с 5:1. Цветан Соколов намали на 2:5 с мощна забивка по диагонала. Ахмед Ел Котб направи 8:3 за Египет при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов намали до 5:9 с технично пусната топка. Матей Казийски намали до 6:13 с прецизен удар по диагонала. Цветан Соколов намали до 8:15, но второто техническо прекъсване дойде при 16:8 в полза на Египет. Матей Казийски намали до 10:16. Ас на Цветан Соколов намали резултата до 13:17. Това накара наставникът на Египет Шериф Ел Шемерли да вземе взе прекъсване. Мохамед Бадави направи 18:13, а след българска грешка стана 13:19. Цветан Соколов върна една точка за 14:19. Контраатака на Георги Братоев намали разликата до 16:20. Последва ас на Виктор Йосифов – 17:20. Тук Шериф Ел Шемерли взе ново прекъсване. Блок на Бадави даде аванс на Египет от 23:18. Технична атака на Цветан Соколов – 19:23. Ахмед Ел Котб заби последната точка в третата част за 25:19.
България поведе уверено с 6:1 в началото на 4-ия гейм. Перфектна комбинация Братоев – Братоев и Валентин завърши с мощна атака за 7:3. България поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване след сервис в аут на Рашад Атиа. Страхотен сервис на Цветан Соколов и 9:4. Още веднъж . Братоев – Братоев и 10:5. Последва Сервис на Валентин Братоев и блок на Георги Братоев – 11:5. Матей Казийски направи 12:7 с мощен удар по блока. Теодор Тодоров заби поредната си блокада – 13:7. Тройна българска блокада спря атаката на Бадави 15:8. Атака в аут на Салех и 16:8 за България. Нов единичен блок на Теодор Тодоров – 17:8. Перфектна атака на Цветан Соколов попадна в 3-ия метър – 19:9. Валентин Братоев направи 20:10 с мощен удар по блокадата. Виктор Йосифов изведе България до мачбол при 24:11. Валентин Братоев постигна последната точка в мача за 25:12 и 3:1 гейма с техничен удар.

БЪЛГАРИЯ – ЕГИПЕТ 3:1 (25:16, 25:18, 19:25, 25:12)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов – Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Радостин Стойчев
ЕГИПЕТ: Юсеф Салех, Ахмед Абдала, Ахмед Абделхай, Ахмед Абделлатиф, Рашад Атиа, Мохамед Бадави – Уаел Алайди-либеро
Старши-треньор: Шериф Ел Шемерли

СНИМКИ: ИВАН БЪЧВАРОВ, SPORTAL.BG